Cultural languages in time and space: semiotic view to conflicts

Zapraszamy na wykład otwarty w języku angielskim wybitnego semiotyka kultury, prof. Peetera Toropa, Cultural languages in time and space: semiotic view to conflicts.

Wykład odbędzie się w ramach cyklu spotkań, seminariów i wykładów, zaplanowanych na lata 2018-2022, poprzedzających setną rocznicę urodzin Jurija Łotmana, a poświęconych myśli tego wybitnego semiotyka. Ich głównym celem jest rozpoznanie poznawczego potencjału tkwiącego w rozważaniach teoretycznych Łotmana, namysł nad ich aktualnością oraz możliwościami aplikacji do badań prowadzonych w ramach rozmaitych dyscyplin humanistycznych. Wykład jest współfinansowany w ramach realizowanego przez Miasto Poznań programu dofinansowania wizyt wybitnych naukowców i artystów.

Prof. Peeter Torop – profesor semiotyki kultury (University of Tartu, Department of Semiotics), autor tłumaczonej na wiele języków pracy „Przekład całkowity”, współredaktor „Sign Systems Studies“ oraz „Tartu Semiotics Library“. W obszarze jego zainteresowań naukowych pozostają: semiotyka przekładu i metodologia studiów translatorskich, intersemioza i proces intersemiotyczny w kulturze, semiotyka szkoły tartusko-moskiewskiej, semiosferyczne rozumienie kultury i metodologia semiotyki kultury, teoria kultury, historia literatury rosyjskiej.

21.05. 2019, godz. 17:00

Barak Kultury, Aleje Marcinkowskiego 21, Poznań