Koło Naukowe Kulturoznawców
Opiekun Koła Naukowego: dr Piotr Juskowiak
Poprzedni Opiekunowie:
prof. dr hab. Marcin Adamczak
prof. dr. hab. Krzysztof Moraczewski
Dokumenty
Koło Naukowe CYBERKULTURA
Prowadząca: Emilia Stachowska
„KN Cyberkultura” to koło naukowe zrzeszające studentów i doktorantów, którzy ciekawych tematów badawczych poszukuj ąprzede wszystkim w Sieci. Działalność koła skupia się wokół takich zagadnień, jak m.in. internetowe dyskursy medialne, netart, netlor, czy też cybernostalgia.
Koło naukowe działa od roku akademickiego 2018/19, a spotkania koła odbywały się co tydzień. Nasza uwaga skupiała się w tym czasie na kwestiach związanych z muzyką, Internetem i cyberkulturą, a podsumowaniem tegorocznej działalności było wydarzenie „Muzyka użytkownika” (31 maja, klub Farby). Opis wydarzenia oraz krótkie biografie zaproszonych gości znajdują się tutaj :https://www.facebook.com/events/379913352618771/. Spotkanie podzielone było na dwie części: debatę/warsztaty oraz imprezę muzyczną.
Koło Naukowe Kulturowych Studiów Miejskich
Opiekunka koła: prof. dr hab. Agata Skórzyńska
Prowadzący: mgr Joanna Pankau, mgr Mateusz Nowacki
Koło Naukowe Kulturowych Studiów Miejskich działa od grudnia 2018 roku. Celem działalności koła jest rozwój zainteresowań, poszerzanie wiedzy i realizacja projektów animacyjnych, które sytuują się w polu problematyki podejmowanej w kulturowych studiach miejskich i animacji miejskiej. W ramach swojej działalności KN Kulturowych Studiów Miejskich proponuje pogłębianie refleksji nad teoriami miejskimi i możliwość ich aplikacji na działania animacyjne i projektowe. Połączenie teorii i praktyki zaowocowało m.in. realizacją zespołowego działania kulturowego „Podwórko”, które zostało poprzedzone diagnozą kulturową, a celem projektu było zainicjowanie dyskusji nad zagospodarowaniem przestrzeni zielonych na wydziałowym kampusie. Podczas trwania projektu uczestniczki i uczestnicy koła naukowego przeprowadzili serię warsztatów i spotkań (m.in. tworzenie designu ekologicznego, edukacja kulturowa w kontekście miejskich zmian klimatycznych).
Koło Filmoznawców i Medioznawców
Prowadzący: Magdalena Jackowska, Jakub Walczyk.
Seminaria zogniskowane wokół emisji filmów i dyskusji nad medialnymi reprezentacjami problemów kulturowych i społecznych. Przykładowe tematy: kwestia wykluczenia i dyskryminacji, feminizm, ksenofobia.
Grupa studentów biorąca udział w spotkaniach: 15 osób.
Koło Filozofii Mediów
Opiekunowie: prof. dr hab. Agnieszka Doda-Wyszyńska, dr Rafał Ilnicki
Tematyka prac dotyczyła kwestii takich jak posthumanizm, a także postapokalipsa i science fiction jako sposoby wyznaczające myślenie o kulturze. Były to spotkania o charakterze wykładowo-dyskusyjnym.
W pracach koła uczestniczyło ok. 4-5 osób.
Rok akademicki 2018/2019
Członkowie wyrazili chęć zorganizowania drugiej edycji konferencji http://sztuka.net 2.0 ze względu na duże zainteresowanie tematyką. 17-18.01.2019 odbyła się kolejna, ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona sztuce i kulturze w dobie/przestrzeni internetu. Gościliśmy m.in. dr hab. Ewę Wójtowicz oraz dr hab. prof. nadzw. Ewę Szczęsną. Wszyscy członkowie brali w pełni samodzielnie udział w organizacji konferencji: pracach merytorycznych, organizacyjnych, administracyjnych. Oprócz konferencji, w ramach działalności Koła Naukowego Kulturoznawców UAM jego uczestnicy wzięli udział w warsztatach z badań wizualnych z prof. UAM dr hab. Marianną Michałowską, których efekty zostały pokazane na festiwalu kultury studenckiej KULMINACJE w maju 2019 roku. Na przestrzeni całego roku studenci (oraz niektórzy doktoranci) zdobyli także cenną wiedzę z zakresu pisania artykułów naukowych oraz prowadzenia badań.
W pracach koła uczestniczyło około 12 studentów.
Rok akademicki 2017/2018
Prowadząca: Paulina Kajzer
Głównym celem działalności w tym roku była organizacja konferencji, której temat i tytuł uczestnicy Koła wybrali sami – http://sztuka.net – ogólnopolska studencko-doktorancka konferencja poświęcona sztuce i kulturze artystycznej w dobie/przestrzeni internetu odbyła się w dniach 10-11 maja 2018 roku. W ramach przygotowań do jej organizacji, na przestrzeni kilku miesięcy członkowie wzięli udział w szeregu warsztatów m.in. z: wystąpień publicznych; pisania CFP, wystąpień oraz abstraktów; a także z moderowania dyskusji. Niektórzy członkowie Koła wzięli czynny udział w konferencji wygłaszając po raz pierwszy swoje autorskie referaty. Gościliśmy m.in. dr hab. Izabelę Kowalczyk, prof. nadzw. UAP czy dr hab. Magdalenę Kamińską.
W pracach koła uczestniczyło około 12 studentów.
Rok akademicki 2015/2016
Prowadzący: Magdalena Jackowska, Daria Rzeczkowska, Elżbieta Stachowiak
Semestr zimowy: Seminaria dotyczące kulturowego wymiaru mody. Praca nad projektami netnograficznymi i koncepcją konferencji.
Semestr letni: Praca nad przygotowaniem przez studentów artykułów do czasopisma „Perspektywy Kulturoznawcze”. Udział członków Koła w organizacji i obsłudze obchodów czterdziestolecia Instytutu Kulturoznawstwa.
Grupa studentów biorąca udział w spotkaniach: 8 osób
Rok akademicki 2014/2015
Prowadzący: Katarzyna Chrobak, Marcin Klaja, Daria Rzeczkowska
Semestr zimowy: Nawiązanie współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Muzykologów UAM, która zaowocowała m.in. udziałem w organizacji konferencji naukowej „Muzyka i moralność”. Rozpoczęły się prace zmierzające do publikacji artykułów naukowych studentów w czasopiśmie Perspektywy Kulturoznawcze.
Semestr letni: Kontynuacja prac nad artykułami. Wyjazd do Łodzi – zwiedzanie i warsztaty w Muzeum Sztuki oraz uczestnictwo w uroczystości nadania tytułu honoris causa profesorowi Umberto Eco. Nawiązanie współpracy z kołami naukowymi Uniwersytetu Artystycznego i wspólna organizacja debaty „Miejsce uniwersytetu na kulturalnej mapie Poznania”.
Grupa studentów biorąca udział w spotkaniach: 10 osób
Rok akademicki 2013/2014
Prowadzący: Katarzyna Chrobak, Marcin Klaja, Michał Piepiórka, Daria Rzeczkowska
Semestr zimowy: Blok zajęć dotyczących przygotowywania projektów edukacyjnych i kulturalnych (gość: Kacper Nowacki, Centrum Edukacji Obywatelskiej). Przygotowanie koncepcji i harmonogramu prac nad organizacją konferencji naukowej.
Semestr letni: Organizacja konferencji „Obecność tradycji w kulturze artystycznej”, wsparcie merytoryczne studentów przygotowujących wystąpienia i artykuły pokonferencyjne.
Grupa studentów biorąca udział w spotkaniach: 15 osób