KULTUROZNAWSTWO STUDIA LICENCJACKIE I STOPNIA

DLACZEGO KULTUROZNAWSTWO?

Instytut Kulturoznawstwa UAM jest jednym z najstarszych i najlepiej rozpoznawalnych ośrodków akademickiego kulturoznawstwa w Polsce.
Od rozpoczęcia działalności w 1976 roku program dydaktyczny silnie skorelowany był z profilem badawczym Instytutu. „Poznańskie kulturoznawstwo” to były wówczas elitarne studia, skoncentrowane na zagadnieniach teorii kultury oraz metodologii badań nad kulturą.
Z czasem pole zainteresowań badawczych i zakres oferowanej studentom wiedzy poszerzał się o badania kolejnych dziedzin kultury (zwłaszcza kultury artystycznej: sztuki plastyczne, teatr, literatura, film), uczestnictwa w kulturze, historii nauk o kulturze, historii kultury.

Program studiów…

…skonstruowany jest tak, aby przekazać studentom wiedzę i umiejętności z zakresu kulturoznawstwa, obejmującą:

• główne tradycje, szkoły i kierunki w humanistyce i naukach społecznych, skoncentrowane na zagadnieniach historii i teorii kultury oraz metodologii badań nad kulturą
  • historyczne i współczesne podejścia teoretyczne oraz metody badań kultury artystycznej (sztuki plastyczne i współczesne sztuki wizualne, literatura, film, fotografia i media cyfrowe, teatr i performans)
  • komunikację międzykulturową
  • komunikację medialną
  • kulturę gospodarczą
  • kultury miejskie

… zawiera przedmioty fakultatywne – wybierane przez studenta zebrane  w 4 zestawach tematycznych:

• kultura popularna
  • krytyka artystyczna
  • animacja kultury
  • kultura partycypacji i aktywizmu

Każdy student dowolnie komponuje zakres problematyki – może przez czas trwania studiów podążać jednym pakietem tematycznym lub zmieniać go w zależności od zainteresowań; w każdym semestrze znajdzie się tematyka związana z wybranym cyklem zagadnień.

Program przewiduje także zagadnienia praktyczne związane z:

• organizacją i zarządzaniem w kulturze
  • marketingiem kulturalnym
  • animacją społeczno-kulturalną
  • edukacją kulturalną
  • publicystyką kulturalną i krytyką artystyczną

Wykłady prowadzone przez znanych polskich specjalistów w dziedzinie kulturoznawstwa uzupełnione są także o zajęcia praktyczne (konwersatoria, warsztaty, seminaria, praktyki zawodowe).

Studia kulturoznawcze przygotowują do pracy w zawodach bezpośrednio związanych z działalnością kulturalną:

• kurator (sztuki wizualne, performatywne i projekty interdyscyplinarne)
  • animator społeczno-kulturalny
  • edukator kulturalny
  • przedsiębiorca kulturalny
  • publicysta kulturalny i krytyk sztuki
  • pracownik administracji publicznej (w zakresie polityki kulturalnej i organizacji działalności kulturalnej)
  • a także w zawodach związanych z mediami, reklamą oraz szeroko pojętym sektorem przemysłów kreatywnych

Program studiów umożliwia także osiągnięcie kompetencji społecznych, niezbędnych do współpracy, również międzynarodowej, z organizatorami i twórcami kultury. Oferuje umiejętności przydatne w organizacji pracy i animacji różnych grup, realizacji zespołowych projektów kulturalnych, a także proponowania własnych, innowacyjnych pomysłów.

Komentarze są wyłączone.