Zespół badawczy realizujący projekt „Społeczne Obiegi Wiedzy Akademickiej (SOWA)” wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaprasza na konferencję na temat tzw. III kryterium ewaluacji działalności naukowej w piątek, 18 października w siedzibie Ministerstwa w Warszawie. Możliwy jest także udział zdalny.
Celem spotkania jest wymiana doświadczeń na temat kryterium trzeciego ewaluacji jakości działalności naukowej, próba wypracowania rekomendacji dotyczących funkcjonowania kryterium trzeciego w ewaluacji oraz jego definiowania w wymogach ewaluacyjnych z perspektywy osób prowadzących działalność naukową w naukach humanistycznych i społecznych. Przedmiotem dyskusji będzie także refleksja, czy kształcenie studentek i studentów oraz realizacja działalności dydaktycznej nie stanowią wpływu na otoczenie osób prowadzących działalność naukowo – dydaktyczną. Podjęta zostanie próba wydania rekomendacji na podstawie debaty środowiska akademickiego podczas sympozjum (udział w wydarzeniu będzie możliwy po rejestracji) oraz doświadczeń związanych z badaniami zrealizowanymi w projekcie „Społeczne obiegi wiedzy w praktykach humanistyki akademickiej”.
Ministerialne Forum Debaty Akademickiej: Nauki humanistyczne i społeczne w działaniu. Kryterium trzecie w ewaluacji jakości działalności naukowej
Program
10:30 – 11:30 | IDEA i DOŚWIADCZENIE
Dyskusja ideowa oraz diagnostyczna
JAK JEST? oraz JAK MIAŁO BYĆ?
Społeczna misja uniwersytetu – jak ją rozumiemy?
O potrzebie nowej narracji o edukacji wyższej, ze szczególnym uwzględnieniem funkcji społecznych uczelni.
Analiza wyników kryterium trzeciego w ewaluacji obejmującej lata 2017 – 2021 z perspektywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Osoby dyskutujące:
▶️ reprezentacja MNiSW
▶️ dr hab. Małgorzata Jacyno (UW)
▶️ prof. Monika Kostera (UW)
Prowadzenie panelu:
▶️ dr hab. Agata Skórzyńska (UAM, SOWA)
▶️ pracowniczka/pracownik DAP
11:30 – 12:00 | PRZERWA KAWOWA
12:00 – 13:00 | PRZYKŁAD REALIZACJI III KRYTERIUM – Społeczne Obiegi Wiedzy Akademickiej
Prezentacja wyników badań SOWA na temat współpracy z otoczeniem społecznym z perspektywy doświadczeń zawodowych badaczek i badaczy wskazujących na braki i wady obecnie funkcjonującego systemu (brak ustalonych sposobów wspierania tej współpracy przez uczelnie; niedoceniana rola tej współpracy w ocenie działalności naukowczyń i naukowców; rozmijanie się doświadczeń praktycznych uczelni z obecnym modelem ewaluacji kryterium trzeciego; brak możliwości obiektywizacji w zakresie oceny działalności naukowej w kryterium trzecim). / Przykłady „dobrych rozwiązań” z uczelni / innych krajów.
Osoby dyskutujące:
▶️ dr hab. Agata Skórzyńska (UAM, SOWA)
▶️ dr Franciszek Chwałczyk (UWR, SOWA)
▶️ dr hab. Marta Kosińska (UAM, SOWA)
▶️ dr hab. Katarzyna Majbroda (UWR, SOWA)
▶️ dr Przemysław Pluciński (UAM, SOWA)
▶️ reprezentacja MNiSW
Prowadzenie panelu:
▶️pracowniczka/pracownik DAP MNiSW
13:00 – 14:00 | PRZERWA OBIADOWA
14:00 – 15:00 | REKOMENDACJE
Dyskusja problemowa, sformułowanie rekomendacji
JAK BYĆ POWINNO?
Osoby dyskutujące:
▶️ reprezentacja MNiSW
▶️ dr hab. Krzysztof Abriszewski (UMK, SOWA)
▶️ dr hab. Agnieszka Jelewska (UAM)
▶️ prof. Michał Kokowski (PAN)
▶️ dr hab. Wojciech Sowa (UJ)
Prowadzenie panelu:
▶️ dr hab. Iwona Kurz (UW, SOWA)
▶️ pracowniczka/pracownik DAP MNiSW