Nowa kosmogonia. Światy Lema – Konferencja Naukowa (23.09.2021)

Nowa kosmogonia. Światy Lema – Konferencja Naukowa (23.09.2021) 1729 2560 Instytut Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu
Dostęp do sesji konferencji via TEAMS

Szanowni Państwo,

załączamy link do spotkania na platformie MS TEAMS, w którym odbędzie się nasza Konferencja.
Zachęcamy do skorzystania z niego już dziś, aby nie odkładać na ostatnią chwilę krótkiej, ale koniecznej konfiguracji Państwa konta w ramach Microsoft Teams. Przy pierwszej próbie podłączenia może wystąpić konieczność krótkiej rejestracji adresu email w usłudze TEAMS. Do spotkania będzie można dołączyć zarówno z aplikacji TEAMS, jak i za pośrednictwem przeglądarki, dlatego instalacja aplikacji nie musi być konieczna. W przypadku urządzeń z systemem Android, odpowiednia aplikacja jest jednak koniecznością.
W razie jakichkolwiek technicznych pytań zapraszam do kontaktu mailowego pod adresem: piked@amu.edu.pl (Piotr Kędziora)
Jutrzejsze obrady rozpoczynamy o godzinie 10.00, ale podłączenie do spotkania w TEAMS może nastąpić już wcześniej, do czego szczególnie zachęcamy, aby uniknąć problemów technicznych tuż przed obradami.
LINK DO SPOTKANIA

10.00-10.05 – Rozpoczęcie konferencji

10.05-10.25 – Stanisław Lem jako świadomy twórca scence fiction, rzecz czyli o (nie)możliwościach gatunku / Sebastian Urbaniak, Uniwersytet Szczeciński

10.25-10.45 – Utwory Stanisława Lema jako element nauczania języka polskiego oraz etyki w szkole podstawowej i ponadpodstawowej / Patryk Daniel Garkowski, UMK Toruń

10.45-11.05 – Stanisław Lem: wizje i problematyka nieśmiertelności i (nie)szczęścia na przykładzie pozaziemskich społeczeństw utopijnych / Karolina Mickiewicz, University of Birmingham

11.05-11.20 – Dyskusja

11.20-11.40 – Przeszłość i przyszłość… Kilka refleksji o „Szpitalu przemienienia” Stanisława Lema i Edwarda Żebrowskiego / Iwona Grodź, UAM Poznań

11.40-12.00 – Lem: adaptacja i animacja. Przypadek „Maski” / Rafał Koschany, UAM Poznań

12.00-12.15 – Dyskusja

12.15-12.30 – Przerwa

12.30-12.50 – Futurystyczna rozgrywka. Lem i gry wideo / Grzegorz Zyzik, Uniwersytet Opolski

12.50-13.10 – Kreowanie światów według Lema a współczesna rzeczywistość / Małgorzata Durzewska, UAM Poznań

13.10-13.25 – Dyskusja

13.25-13.45 – Kosmogonia Testy a Jednolita Teoria Czasoprzestrzeni Snerga / Lech Keller, Monash University, Melbourne, ret.

13.45-14.05 – Okręt zbudowany bez planu. Lema paszkwile na ewolucję / Maciej Kijko, UAM Poznań

14.05-14.20 – Dyskusja

Nowa Kosmogonia. Światy Lema / 23.09.2021

Rok 2021 obchodzony jest jako Rok Lemowski. W jego obchody chcielibyśmy się włączyć konferencją podejmującą wątki twórczości pisarza, której konfiguracje wychodzące głównie od profetycznych wizji przyszłości a dziś stających się naszą rzeczywistością bezustannie intryguję, pobudzają wrażliwość naukowa jak i literacką.

Wyobraźnia i nauka związane są w jedno w przywołanej w tytule konferencji fikcyjnej przemowie noblowskiej pochodzącej ze zbioru Doskonała próżnia. Obecna w niej odważna wizja kosmogonii wszechświata, naszego w nim miejsca i pretensji jest dopełnieniem szeregu pomysłów Stanisława Lema przewrotnie i na przekór oczywistościom interpretującego ludzki świat i jego przyszłość. Betryzacja (Powrót na ziemię), fantomatyka (Summa technologiae), „paszkwil na ewolucję” (m.in. Golem XIV), to tylko niektóre z idei wciąż rezonujących ze współczesnością.

To jednak nie wyczerpuje problematyki. Światy Lema to te kreowane i wyobrażone, ale także rzeczywiste okoliczności jego życia, które jednakowo fascynują i stanowią przedmiot zainteresowań. Relacje między tymi światami są złożone i warte uwagi.

Światy Lema to też różne strategie literackie wykorzystywane przez pisarza. Należą do nich proza fantastyczna, esej, felieton, list, proza filozoficzna i autotematyczna. Dają one kolejne możliwości namysłu: nad związkami tych różnych wykorzystywanych pisarsko poetyk i ich znaczenia dla jego twórczości.

Planowana konferencja ma być próbą przedstawienia tych światów, ich przybliżenia, recepcji, która istnieje na obszarze wielu dyscyplin naukowych. Dlatego też zapraszamy do udziału  literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, socjologów i wszystkich zainteresowanych twórczością i życiem Stanisława Lema.

Konferencja zaplanowana jest na 23 września 2021 roku i będzie mieć charakter zdalny.

Konferencja jest bezpłatna.

Czas przyjmowania zgłoszeń zawierających tytuł, abstrakt (do 1500 znaków) oraz afiliację mija 31 sierpnia 2021 r. Przesyłanie na adres: quintus@amu.edu.pl

Potwierdzenie uczestnictwa do 7 września 2021 r.

Komitet Naukowy:
prof. UAM dr hab. Agnieszka Kaczmarek