Serdecznie zapraszamy na kolejne seminarium naukowe Instytutu Kulturoznawstwa w ramach tegorocznego cyklu „Kulturoznawstwo wobec wyzwań nowej humanistyki”.
Tym razem zaprezentują się przed nami przedstawiciele zespołu SOWA (Społeczne Obiegi Wiedzy Akademickiej) – prof. UAM dr hab. Agata Skórzyńska (kierowniczka), prof. UMK dr hab. Krzysztof Abriszewski, prof. dr hab. Dariusz Brzostek (UMK), którzy wygłoszą wykład pod tytułem: „Społeczne obiegi wiedzy. Pęknięta ontologia uniwersytetu”.
Seminarium odbędzie się 26 maja (poniedziałek), godz. 13:00 (sala 1, budynek C).
Biogramy:
Prof. UAM dr hab. Agata Skórzyńska – kulturoznawczyni, pracuje w Zakładzie Kulturowych Studiów Miejskich w Instytucie Kulturoznawstwa UAM. Autorka książki „Praxis i miasto. Ćwiczenie z kulturowych badań angażujących” (Warszawa 2017), współautorka prac „Kulturowe studia miejskie. Wprowadzenie” (Warszawa 2014) i „Diagnoza w kulturze” (Warszawa 2015). Prowadzi badania w zakresie kulturowych studiów miejskich i krytycznych studiów kulturowych, interesuje się filozofią praxis, metodologią badań w działaniu, animacją i edukacją kulturową.
Prof. UMK dr hab. Krzysztof Abriszewski – kulturoznawca i filozof, zatrudniony w Instytucie Nauk o Kulturze UMK. Kierownik Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej. Jego badania naukowe lokują się w obszarach filozofii i teorii kultury oraz filozofii nauk społecznych i humanistycznych. Autor publikacji: „Poznanie, zbiorowość, polityka. Analiza Teorii aktora-sieci Bruno Latoura” (Kraków 2008); „Wszystko otwarte na nowo. Teoria Aktora-Sieci i filozofia kultury” (Toruń 2010); „Kulturowe funkcje filozofowania” (Toruń 2013); wraz z Andrzejem W. Nowakiem i Michałem Wróblewskim „Czyje lęki? Czyja nauka? Struktury wiedzy wobec kontrowersji naukowo-społecznych” (Poznań 2016).
Prof. dr hab. Dariusz Brzostek – profesor nauk o kulturze i religii, dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze UMK. Autor monografii: „Literatura i nierozum. Antropologia fantastyki grozy” (Toruń 2009), „Nasłuchiwanie hałasu. Audioantropologia między ekspresją a doświadczeniem” (Toruń 2014), „Wola nie-wiedzy. Horror postmodernistyczny czy groza późnej nowoczesności” (Toruń 2020); współautor (z Katarzyną Marak i Miłoszem Markockim) książki „Gameplay, Emotions and Narrative. Independent Games Experienced” (Pittsburgh, 2019). Jego zainteresowania naukowe obejmują antropologię kulturową, sound studies, twórczość Stanisława Lema, poezję dźwiękową, muzykę eksperymentalną, horror, fantastykę naukową i afrofuturyzm.
Abstrakt: „Społeczne obiegi wiedzy akademickiej” (SOWA) to pierwszy w Polsce projekt badań nad uniwersytetem obejmujący jednocześnie cele teoretyczne, empiryczne i krytyczno-emancypacyjne. Realizowany w 14-osobowym, interdyscyplinarnym, ogólnopolskim zespole projekt dotyczy praktyk transferu i uspołeczniania wiedzy akademickiej z obszaru humanistyki i nauk społecznych.
W wystąpieniu zaprezentujemy wnioski z wywiadów pogłębionych (IDI), dotyczące wyłaniania się obecnie w polskich warunkach „pękniętej” ontologii społecznej uniwersytetu – napięcia, które rodzi się między dwiema koncepcjami rzeczywistości akademickiej: 1) tymi, które wynikają z rozwiązań systemowych; 2) i tymi, które biorą się z codziennych doświadczeń badaczek i badaczy. W pierwszym wypadku mamy do czynienia z procesem, opóźnionej względem krajów anglosaskich, neoliberalizacji akademii, która skutkuje forsowaniem nowych, korpofeudalnych struktur organizacyjnych, decyzyjnych i struktur władzy. Druga polega na inicjowaniu przez badaczki i badaczy „obiegów wiedzy” – relacyjnych i dynamicznych form społecznych, niezbędnych, by wiedza humanistyczno-społeczna trafiała do tych środowisk, dla których jest wytwarzana.