Zakład Semiotyki Kultury Instytutu Kulturoznawstwa UAM zaprasza na pierwsze z czterech, zaplanowanych na lata 2018-2022, międzynarodowych seminariów poprzedzających setną rocznicę urodzin Jurija Łotmana, a poświęconych myśli tego wybitnego semiotyka. Ich głównym celem będzie rozpoznanie poznawczego potencjału tkwiącego w rozważaniach teoretycznych Łotmana, namysł nad ich aktualnością oraz możliwościami aplikacji do badań prowadzonych w ramach rozmaitych dyscyplin humanistycznych. Seminaria zorganizowane będą tematycznie i problemowo, a skupiać w zamierzeniu będą badaczy zarówno z Polski, jak i z zagranicy, ze szczególnym uwzględnieniem autorów rosyjskich i estońskich
20.11. 2018 (wtorek), godz. 15:00-19:15
Instytut Kulturoznawstwa
Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
ul. Szamarzewskiego 89
Budynek AB, sala I
PROGRAM
Bogusław Żyłko (Gdańsk):
Łotman i problemy humanistyki XX wieku
Tatjana Kuzovkina (Tallin):
Автобиографические мотивы в позднем творчестве Ю.М.Лотмана
(Autobiographical motifs in late Yuri Lotman’s work)
Mihhail Lotman (Tallin, Tartu):
Current trends in Tartu semiotics
Dyskusja i podsumowanie spotkania
Gośćmi pierwszego seminarium będą wybitni badacze i propagatorzy myśli Jurija Łotmana:
Prof. dr hab. Bogusław Żyłko – tłumacz licznych prac Jurija Łotmana. Jeden z najwybitniejszych znawców jego twórczości i tradycji semiotyki zainicjowanej i rozwijanej w ramach szkoły tartusko-moskiewskiej.
Dr Tatjana Kuzovkina – bliska współpracowniczka Jurija Łotmana i jego osobisty sekretarz w latach 1990-1993. Pracuje na Uniwersytecie Tallińskim oraz w Archiwum Łotmana tegoż Uniwersytetu. Od roku 1997 zajmuje się prywatnym archiwum Jurija Łotmana i Zary Minc. Jest redaktorką i wydawczynią szeregu książek oraz artykułów Łotmana, jego korespondencji z Borysem Jegorowem oraz autorką licznych artykułów poświęconych biografii i twórczości Łotmana i Minc. Od roku 2009 organizuje coroczne Dni Łotmanowskie na Uniwersytecie Tallińskim.
Prof. Mihhail Lotman – profesor semiotyki i teorii literatury Uniwersytetu Tallińskiego, członek semiotycznej grupy badawczej Uniwersytetu w Tartu. Obszarem jego zainteresowań naukowych pozostaje semiotyka ogólna, semiotyka kultury, teoria tekstu oraz historia literatury rosyjskiej. Prywatnie syn Zary Minc i Jurija Łotmana.