W przeciągu tysiącleci człowiek wielokrotnie próbował odpowiadać na pytania o historię swojego pochodzenia i o najważniejsze elementy, które kształtować mogły jego wierzenia, wiedzę, kulturę i miejsce, w którym żyje, czyli naszą planetę Ziemię. Stawiane hipotezy były tak różne, jak tylko ludzkość w swojej fantazji potrafi być kreatywna. Chociaż obecnie poznajemy coraz dokładniej historię ludzkości, co do naszego pochodzenia panuje naukowy konsensus, a odpowiedzi dostarczają nam chociażby teoria ewolucji czy teoria wielkiego wybuchu, to wciąż jednak powstają coraz to nowe twierdzenia do nich równoległe i otwarcie przeciwstawiające się oficjalnej wiedzy akademickiej. Do takich teorii zaliczyć można na przykład: nasze rodzime wierzenia w Wielką Lechię; kreacjonizm młodoziemski; wierzenia, że ziemia jest płaska (a nawet, że przyjmuje kształt zbliżony do elipsoidy, ale jest pusta w środku) i wreszcie hipotezę rozsławioną przez program telewizji HISTORY o odwiedzających w starożytności naszą planetę kosmitach.
Snucie pseudonaukowych opowieści dotyczących znanych legend i mitów, wierzeń, czy też samej nauki bywa kuszące chociażby ze względu na rozpościerającą się wokół nich aurę tajemnicy i skłonność człowieka do nieustannej podejrzliwości. Zadania rzetelnego przekazywania wiedzy nie ułatwiają również współczesne media, które nierzadko podchwytują pewne nowe, wymagające potwierdzenia wyniki badań i przedstawiają je jako niezaprzeczalne prawdy, często w przerysowany, nastawiony na klikalność sposób.
Gość naszego najbliższego spotkania na swoim YouTubowym i TikTokowym kanale „Z archiwum XD” stara się przeciwdziałać rozprzestrzeniającym się teoriom pseudonaukowym kontrując – często w żartobliwy sposób – powielane przez nich argumenty spotykane przez nas w mediach. Wśród najczęściej poddawanych analizie i odkłamywanych przez Bartosza Migasa treści, znajdują się między innymi: twierdzenia o wysoce zaawansowanych technologicznie starożytnych cywilizacjach (i o ich kontaktach z cywilizacjami pozaziemskimi), literalne odczytania Biblii, twierdzenia pseudoastronomiczne (jak na przykład hipoteza o obecności w przeszłości aż trzech naturalnych ziemskich satelitów) czy hipotezy o zaginionych cywilizacjach (jak na przykład mity narosłe wokół Atlantydy). Podczas spotkania porozmawiamy między innymi o tym: skąd tak duża popularność tych teorii? Czy łatwo jest je odkłamywać? W jaki sposób prowadzić dyskusję z osobami co do nich przekonanymi? Skąd bierze się nieufność wobec nauki? Jak i gdzie weryfikować dostarczane nam informacje? I wreszcie: czy wiedza o naszej przeszłości rzeczywiście jest tajemna?
Bartosz Migas, z wykształcenia prawnik, współautor podcastu o UFO na kanale Sekielski Brothers Studio i autor kanału Z Archiwum XD na YouTube i TikToku, pasjonat badań nad fenomenem UFO i paleoastronautyki, koneser teorii spiskowych.
#STREAMIK
Organizator cyklu: prof. Magdalena Kamińska
Zespół: mgr Łukasz Juda, mgr Anita Brzyszcz, dr Piotr Kędziora
Obsługa techniczna i graficzna: dr Piotr Kędziora